UKS APN Góral Istebna – Certyfikowana przez PZPN Szkółka Piłkarska

Sportowy Rodzic

Kierunek, w którym podąża Twoje dziecko, to efekt współpracy na płaszczyźnie Szkoła – Rodzic – Trener – Klub. Świadomy Rodzic jest największą wartością dla młodego miłośnika piłki nożnej.

 1. Szacunek dla wszystkich osób związanych ze sportowym wydarzeniem – dla sędziów, kibiców, trenerów i zawodników, także tych z przeciwnej drużyny.
 2. Pełne zaufanie do trenera, który prowadzi grupę, bez podważania autorytetu i wtrącania się w szkoleniowe kwestie sportowo-organizacyjne. Trenerzy ciągle się kształcą, nie tylko po to, aby mieć możliwośc przedłużenia swojej licencji, robią to też, aby wiedza, którą posiadają była jak najszersza i aby mogli ją przekazać w jak najlepszy sposób Waszym dzieciom w celu ciągłęgo podnoszenia ich umiejętności. 
 3. Poszanowanie wszystkich decyzji swojego dziecka oraz zachęcenie go do brania odpowiedzialności za nie. 
 4. Wspieranie swojego dziecka w planowaniu i osiąganiu celów krótko i długo terminowych. Cieszymy się z każdym sukcesem dziecka, pozytywnie motywujemy do dalszej ciężkiej i pełnej wyrzeczeń pracy po każdej porażce, tłumaczymy, że każda porażka jest jednym z nieodzownych elementów w drodze do sukcesu. 
 5. Rodzic nie może być joystickiem z gry komputerowej, który steruje swoim dzieckiem, zwłaszcza na boisku. Rodzic rozumie i umie wytłumaczyć, że błędy i porażki są tylko po to, aby wyciągać z nich wnioski po to, by móc być lepszym w kolejnym wyzwaniu. 
 6. Dzielmy się z dzieckiem wspólną pasją i zainteresowaniem, bądźmy cierpliwi, umiejmy słuchać to, co dziecko chce nam powiedzieć, okazujmy cierpliwość i zrozumienie. 
 7. Rodzic umiejętnie uświadamia dziecko o obowiązkach, wyrzeczeniach i zasadach (również tych FairPlay) związanych ze sportowym trybem życia, znaczeniem systematyczności w treningu, bez względu na dzień tygodnia, pogodę i samopoczucie, znaczeniem właściwego odżywiania, odpoczynku, odnowy biologicznej czy snu. 
 8. Świadomy Rodzic patrzy na swoje dziecko, systematycznie uczęszczające na zajęcia sportowe, przez pryzmat dokonywanych postępów, a nie przez pryzmat wyników. 
 9. Samodzielność i pewnośc siebie zależy w głównej mierze od możliwości swobody działania i podejmowania decyzji, dziecko jest najbardziej kreatywne wtedy, gdy pozwala się mu „działać”. 
 10. Sportowy Rodzic jest wzorem do naśladowania i daje przykład innym rodzicom, kiedy trzeba odpowiednio reaguje rozpowszechniając wszystkie powyższe praktyki dobrych zachowań.
 11. Umiejętne zaplanowanie dnia, tygodnia i miesiąca to wielki sukces w rozwoju Twojego dziecka. Obowiązki związane ze szkołą, treningami i całym życiem sportowca są zdecydowanie wyżej postawione w hierarchii niż przyjemności związane z grami komputerowymi czy też z grami na smartfonach.
 12. Każdy występ w turnieju czy meczu jest niezwykle ważny w sportowym rozwoju wszystkich młodych zawodników, bez względu na ilość rozegranych minut jest zawsze cennym doświadczeniem, dlatego udział w nich jest bardzo istotną częścią w sportowym cyklu szkoleniowym.

 

 

 

Facebook
Facebook